Propozycje na tłusty czwartek

Czy wiesz, że …. Tłusty czwartek to początek ostatnich dni karnawału. Rozpoczyna okres, zwany zapustami, mięsopustem, ostatkami. Tłusty czwartek jest świętem ruchomym, jego data zależy od daty Wielkanocy. Zwykle wypada pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.  Tradycja ta wywodzi się z czasów pogaństwa. Świętowano wówczas koniec zimy i nadejście wiosny. Jedzono tłuste potrawy, szczególnie mięsa. Podawano też pączki, wykonane z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną, boczkiem lub mięsem. W przeszłości z tym dniem wiązały się ciekawe zwyczaje, takie jak pochody i huczne imprezy. W tym dniu można się objadać słodkościami. Tradycja nakazuje zjedzenie przynajmniej jednego pączka. Najpopularniejszymi słodkimi potrawami tłustego czwartku są pączki i faworki. Tłusty czwartek nie jest tylko polskim zwyczajem, w różnych krajach europejskich istnieją różne wersje tego święta. Wszystkie jednak sprowadzają się do dobrej zabawy i jedzenia do syta. Naszym Czytelnikom  miłośnikom tłustego czwartku i pysznego jedzenia proponujemy i polecamy książki kulinarne dostępne w bibliotece.

Ciekawostki zaczerpnięte ze strony https://ciekawostki.online/ciekawostki/451/o-tlustym-czwartku/ w dniu 11.02.2021 

Kolaż zdjęć  książek kulinarnych
Tłusty czwartek