Zasady funkcjonowania w czasie epidemii

Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów od 16 maja 2022 roku na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej zostanie odwołany stan epidemii, który zastąpi stan zagrożenia epidemicznego. Nowy akt prawny nie wprowadza ograniczeń w funkcjonowaniu bibliotek.

———————————————————————————-

Rozporządzenie Rady Ministrów  znosi nakaz noszenia maseczek i ograniczenia w bibliotekach. Przepisy wchodzą w życie od poniedziałku 28 marca 2022 roku. Stan epidemii nie został jednak odwołany.

BN rekomenduje obecnie:

• regularne wietrzenie pomieszczeń
  • dezynfekowanie powierzchni i klamek
  • w małych pomieszczeniach stosowanie przesłon ochronnych (np. z pleksi) w punkcie kontaktu czytelnika z bibliotekarzem
  • w przypadku lokalnego wzrostu liczby zakażeń lub znacznego pogorszenia się sytuacji epidemicznej powrócić do stosowania wcześniej przyjętych zasad reżimu sanitarnego.