Pierwsze spotkanie z cyklu #Rodzina offline

W minioną sobotę, 18.11.2023r., w Targówce odbyły się warsztaty wikliniarskie.
Spotkanie miało na celu stworzenie warunków do aktywnego spędzenia czasu, spotkania towarzyskiego, rozwijania sprawności manualnej, kreatywności, wyzwolenie zainteresowań.
Te warsztaty to nie tylko nauka techniki. To również miło spędzony czas, opowieści o plecionkarstwie oraz odpoczynek przy pracy rąk.

Spotkanie poprowadził pasjonat wikliniarstwa –  Janusz Rokicki.
Na początku Pan Janusz podzielił się z nami unikatową wiedzą, którą sam zdobywał przez wiele lat.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wile szczegółów dotyczących samej uprawy wikliny, pozyskiwaniu surowca, o obróbce i przygotowaniu materiału do wyplatania. Przedstawił nam również sposoby czyszczenia, moczenia i korowania wikliny oraz innych materiałów wykorzystywanych w plecionkarstwie.

Duże zainteresowanie wywołały ćwiczenia praktyczne. Prowadzący pokazał licznie zgromadzonym kursantom każdy etap powstawania koszy wiklinowych, począwszy od wyplatania dna – aż do ostatecznego wykończenia. Każdy z uczestników miał możliwość spróbowania swoich sił w wyplataniu. Wszystkie chętne osoby doświadczyły  wyginania i zaplatania gałązek wikliny.

Zaangażowanie prowadzącego oraz uczestników sprawiły, że warsztaty upłynęły w bardzo sympatycznej atmosferze. Wikliniarstwo okazało się nowym i atrakcyjnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Zainteresowanie i pasja zarówno dorosłych, młodzieży jak i dzieci były jednakowo ogromne.

Dziękujemy serdecznie za tak liczne przybycie i czas jaki mogliśmy z Wami spędzić w to sobotnie popołudnie.