Hłasko 2024

14 stycznia minęła 90. rocznica urodzin Marka Hłaski – wybitnego polskiego pisarza i autora scenariuszy filmowych, wybranego przez Sejm na patrona roku 2024.

Marek Hłasko
fot. Kancelaria Sejmu

Marek Hłasko (1934-1969) urodził się w Warszawie, zmarł w Wiesbaden (Niemcy). Zadebiutował opowiadaniem „Baza Sokołowska”, jednak prawdziwą popularność i Nagrodę Literacką Wydawców zdobył za zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” z 1956 r. Jego proza była adaptowana na potrzeby filmowe, w tym takie produkcje jak „Zbieg”, „Pętla” i „Baza ludzi umarłych”. Po wyjeździe z Polski w 1957 r. napisał m.in. powieści i opowiadania „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa”, wspomnienia i jedną z najbardziej znanych książek „Piękni dwudziestoletni”.

Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski” – napisali posłowie w uchwale.

Dla głodnych wiedzy:

Konferencja „Marek Hłasko dzisiaj”, 15-16 stycznia 2024 r. – transmisje 1. dzień, 2. dzień

Hłasko, Marek (1934-1969) – w naszym katalogu

Źr. www.sejm.gov.pl