TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2012

Powiększ obraz

Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program, realizowany od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Zwraca uwagę szerokiej opinii publicznej na problematykę upowszechniania czytelnictwa, rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz sprzyja popularyzacji różnorodnych form pracy   z czytelnikiem. Tegoroczne hasło Biblioteka ciągle w grze!, nawiązuje do zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej , w którym Polska jest współgospodarzem.

Biblioteka Publiczna Gminy Mińsk Mazowieckim z siedzibą w Stojadłach, podobnie jak w latach ubiegłych  przygotowała szereg spotkań dla czytelników.

Nieco wcześniej , bo już 7 maja w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z  Andrzejem  Markiem Grabowskim, autorem książek dla dzieci, scenariuszy filmów animowanych,  piosenek np. Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! , oraz twórcą programów telewizyjnych m. in. Ciuchcia, Budzik, Tik-Tak. Pisarzowi towarzyszyły pacynki jawajki, które rozbawiły dzieci. Ogółem w spotkaniu uczestniczyło 73 osoby, uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z Marianki, Starej Niedziałki i Stojadeł. Powodzeniem cieszył się również kiermasz książek autora.

8 maja odbył się etap gminny XXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Do etapu powiatowego  w młodszej grupie wiekowej zakwalifikowały się : Paulina Siemińska i Roksana Grabek z Janowa ; w grupie starszej Klaudia Karpińska ze Stojadeł.

W dniu następnym czyli 9 maja biblioteka zmieniła się w scenę teatralną. Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla Dzieci  i Młodzieży MORALITET z Krakowa wystawił sztukę pt. Diabelski Młyn. Spektakl ukierunkowany na przeciwdziałanie uzależnieniom tj. dopalaczom, narkotykom, nikotynie alkoholowi został skierowany  do uczniów klas pierwszych gimnazjalnych.

Kolejny dzień,  10 maja był dniem otwartym dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ogółem bibliotekę odwiedziło 70 dzieci. Nasi najmłodsi czytelnicy wysłuchali opowiadania  Franklin gra w piłkę nożną, otrzymali drobne upominki w postaci zakładek do książek, balonów i słodyczy.

Zajęcia biblioteczne dla dzieci ze świetlicy odbyły się 11 maja, natomiast  14 maja lekcja biblioteczna dla uczniów klasy czwartej. W czasie tych spotkań dzieci poznawały zasady organizacji bibliotek, korzystania ze zbiorów, rozwiązywały krzyżówkę o książce. Nie zabrakło również prezentacji  nowości wydawniczych oraz promocji książek i czasopism o sporcie a szczególnie o piłce nożnej.

Podczas całego Tygodnia Bibliotek tj. od 8 do 15 maja wszyscy czytelnicy  mieli okazję pisemnej anonimowej wypowiedzi na temat biblioteki, jej zbiorów oraz usług. Na przygotowanych wcześniej kartkach z napisem Przychodzę do biblioteki…. wyrazili swoje oczekiwania i potrzeby czytelnicze oraz ocenę ich realizacji. Oto kilka wypowiedzi :

  • „…kocham czytać! Książka to mój przyjaciel na dobre i złe. Kiedy trzeba pocieszy lub uspokoi. W naszej bibliotece mogę spotkać się z dobrą radą, dobrym słowem. Dziękuję.”
  • „…żeby wypożyczyć książki, przenieść się do świata fantazji, magii. Uciec przed szarą rzeczywistością. Uwielbiam czytać, dzięki książkom czuję, że żyję.”
  • „…wypożyczać książki aby je czytać. Książki są ekstra.”
  • „…pograć na komputerze, poczytać książki, mieć chwilę spokoju.”
  • „…ponieważ książki są takie kochane…”
  • „…żeby wypożyczyć książki, przejrzeć nowości wydawnicze, przejrzeć prasę, skorzystać z Internetu, pogłębić wiedzę. Czas spędzony w bibliotece to czas odpoczynku, zregenerowania sił psychicznych, poszerzenia wiedzy i rozwoju osobowości.”

Spotkanie autorskie z Andrzejem Markiem Grabowskim
Spotkanie autorskie z Andrzejem Markiem Grabowskim
Konkurs recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego
Konkurs recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego
Spektakl teatralny Diabelski Młyn
Spektakl teatralny Diabelski Młyn
Lekcja biblioteczna i promocja książek o piłce nożnej
Lekcja biblioteczna i promocja książek o piłce nożnej
Dzień otwarty dla dzieci w wieku przedszkolnym
Dzień otwarty dla dzieci w wieku przedszkolnym