Pod flagą biało – czerwoną

7 listopada odbył się koncert patriotyczny w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Organizatorem imprezy była Biblioteka Publiczna Gminy Mińsk Mazowiecki zs. w Stojadłach.

Wydarzenie zostało zorganizowane na sali sportowej w Szkole Podstawowej w Stojadłach, dzięki uprzejmości dyrektora Macieja Samulika oraz uczniów szkoły, którzy wsparli nas pomocą w przygotowaniu całego widowiska.

Tuż po godzinie 13:00 dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Daria Lisiecka rozpoczęła oficjalnie spotkanie, witając zaproszonych gości, mieszkańców gminy, uczniów oraz artystów i zaprosiła na muzyczną ucztę, którą przygotował dla nas Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

„Marsz Pierwszej Brygady” rozpoczął widowisko i tym samym wprowadził nas w patriotyczny nastrój. Historię i okoliczności powstania każdego utworu oraz jego twórców mogliśmy  poznać dzięki znakomitemu konferansjerowi – Tomaszowi Szuranowi.

Zgromadzona licznie publiczność miała okazję usłyszeć przepiękne wykonania niemal wszystkich znanych i popularnych pieśni patriotycznych. Każdej sekwencji utworów towarzyszył inny mundur, dostosowany charakterem do wykonywanej piosenki. Usłyszeliśmy „Biały Krzyż”, „Karpacką Brygadę”, „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszkę Małgorzatkę”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” i wiele innych.
Soliści wystąpili przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej pod batutą Tomasza Labunia.

Zespół stworzył bardzo przyjazny klimat. Od samego początku koncertu artyści promieniowali pozytywną energią, którą dzielili się z publicznością.

Koncert uświetniła wystawa fotografii udostępniona przez 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego, prezentująca myśliwce MiG-29.

Koncert sprawił, że mogliśmy poczuć się naprawdę dumni z bycia Polakami,  dumni z naszej historii i z naszej Ojczyzny.
Ojczyzna to wielkie słowo. Pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami przedstawiał dziejące się wydarzenia. Jedni zachwycali się  pięknem krajobrazów, inni sławili bohaterstwo ludu czy niepowtarzalność kultury. Ale wszyscy zgodnie chcieli, aby Polska była zawsze wolna. My dzisiaj również pragniemy mówić o ojczyźnie, propagować wartości patriotyczne, doceniać jej historię, kulturę i cieszyć się Niepodległością.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i świętowanie z nami tak ważnego wydarzenia jakim jest Narodowe Święto Niepodległości.