Jubileuszowy koncert

Biblioteka Publiczna Gminy Mińsk Mazowiecki obchodzi 60-lecie działalności. W związku z jubileuszem cały 2022 rok obfitował w liczne akcje czytelnicze i konkursy dla mieszkańców. Finał obchodów odbył się w niedzielę 6 listopada 2022 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Stojadłach.

Oprócz biblioteki, współorganizatorami wydarzenia była Gmina Mińsk Mazowiecki i Samorząd Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gminnych władz samorządowych, dyrektorzy bibliotek publicznych powiatu mińskiego, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, przedstawiciele społeczności lokalnej, mieszkańcy gminy i okolic.

Podczas uroczystości dyrektor Daria Lisiecka przybliżyła historię biblioteki oraz podsumowała działania podjęte z okazji jubileuszu.Była to również okazja do uhonorowania wieloletnich pracowników biblioteki, którzy przyczynili się do kształtowania czytelnictwa na terenie gminy Mińsk Mazowiecki. Podziękowania i statuetki otrzymały:

Helena Buczek – pierwsza kierowniczka Biblioteki Publicznej Gminy Mińsk Mazowiecki, pracowała w latach 1962-1987 w Budach Barcząckich i w Barczącej; uhonorowana ministerialną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” dla osób wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Halina Łukasiak – dyrektor biblioteki w latach 1987-2020, pracowała w siedzibach biblioteki w Barczącej, Mińsku Mazowieckim i Stojadłach; odznaczona ogólnopolskim Medalem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za Zasługi dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa, czytelnictwa i informacji naukowej;

Henryka Andrasik – wieloletnia kierowniczka filii bibliotecznej w Stojadłach;

Wiesława Leszczyńska-Buczek – pracownik biblioteki od 2006 r., odznaczona ogólnopolskim Medalem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za Zasługi dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa, czytelnictwa i informacji naukowej.

Nagrodzeni pracownicy

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa w pięknej oprawie graficznej autorstwa Małgorzaty Kłoszewskiej, pokazująca zmiany, jakie zaszły w funkcjonowaniu biblioteki na przestrzeni lat.

Po części jubileuszowej odbył się koncert patriotyczny  Polskie drogi do wolności” w wykonaniu zespołu Sonanto.  Była to muzyczno-aktorska opowieść o polskiej walce o wolność w XX w. Usłyszeliśmy pieśni legionowe, powstańcze, wojenne, a także współczesne utwory takich artystów jak Jan Pietrzak, czy Jacek Kaczmarski. Koncert, który wzbudził wśród widzów wiele emocji i wzruszeń, zakończył się owacją na stojąco.

Dziękujemy za udział w wydarzeniu i zachęcamy do obejrzenia jubileuszowej wystawy w bibliotece.

Fot. Albert Woźnica