Akcja “Podaruj wiersz” i zakodowana poezja

W czwartek (23.11.2023r.) zaprosiliśmy do biblioteki młodzież, z którą próbowaliśmy odczarować i odkodować poezję. Czy nam się udało?

Już po przekroczeniu progu biblioteki, nasi goście wiedzieli, że to nie będzie zwykłe spotkanie i normalna lekcja biblioteczna.
Zamiast zwyczajowej ciszy, w bibliotece rozbrzmiewała muzyka. Bardzo współczesna, doskonale znana nastolatkom i bardzo przez większość lubianą. Tekst również bardzo dobrze znany wszystkim bez wyjątku. Po wysłuchaniu utworu, zabraliśmy się za jego analizę i wspólnie ustaliliśmy, że tekst to wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej. Wysłuchaliśmy jeszcze fragmentów całkiem fajnych piosenek, do których tekst również napisali wielcy mistrzowie pióra tacy jak: Mickiewicz, Asnyk, Słowacki.

Chwilę porozmawialiśmy o samej poezji, o budowie wierszy, ich rytmiczności i estetyce.

Po tym wstępie poezja została nieco przez nas odczarowana. Kolejny krok to jej odkodowanie. I to dosłownie.

Młodzież podzielona na grupy rozwiązała test wiedzy. Prawidłowe odpowiedzi pozwoliły na uzupełnienie okienek w kodzie QR. Ten prawidłowo uzupełniony, po zeskanowaniu ujawniał nam hasło.  Hasło brzmiało poezja – zatem sami widzicie, rozkodowaliśmy tą poezję!

I tak dotarliśmy do najważniejszej części naszego spotkania. Akcja „Podaruj wiersz”– bo to ona zainspirowała nas do stworzenia całej tej lekcji.

„Podaruj wiersz” to akcja ogólnopolska, stworzona przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Otóż Herbert swoje wiersze często przekazywał bliskim przyjaciołom, rodzinie, osobom, które były dla niego bardzo ważne.
Podarowanie komuś swojego czasu, dobrego słowa, może być gestem przyjaźni, wdzięczności, miłości, wsparciem czy pociechą.

Twórcy akcji, zachęcają do ofiarowanie właśnie upominku w formie wiersza bliskim, ważnym dla nas osobom, ale również samotnym, przebywającym w szpitalach czy domach pomocy – ten gest jest jak wyciągniecie ręki i podanie dłoni, jak obecność.

Udział w akcji jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać wiersz, przepisać go odręcznie na przygotowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.

Dzieciaki niezwykle nas zaskoczyły swoim entuzjazmem z jakim czytały poezję, szukały odpowiedniego wiersza do podarowania. Znalazła się nawet osoba, która wyrecytowała swój ulubiony wiersz. To było świetne spotkanie. Swoje wiersze młodzież podaruje nauczycielom z okazji Mikołajek. Czyż to nie wspaniały pomysł?

Zapraszamy wszystkich do przystąpienia do akcji „Podaruj wiersz”.

W bibliotece czeka na Was papeteria przekazana nam przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz mnóstwo tomików poezji, z których możecie wybrać swój najpiękniejszy wiersz.