Tydzień na maksa

Ostatni tydzień był pełen wydarzeń, wrażeń i doświadczeń. Rozpoczęła go Urszula Gryz – druga finalistka Stojadla Challenge 2022. Nasza czytelniczka wzięła udział w jubileuszowym wyzwaniu czytelniczym i przeczytała wszystkie 60 pozycji ze specjalnej listy książek. Gratulujemy! Już myślimy nad następnym zadaniem, które będzie wprowadzeniem w czas świątecznych przygotowań.

Czytelniczka w bibliotece

W kolejnych dniach odwiedziły nas dwie artystki, które podzieliły się z czytelnikami swoją twórczością oraz zainspirowały do odkrywania i rozwijania własnych talentów.

Pierwszą z nich była Tosia Bąk, 9-latka pasjonująca się malarstwem, której prace od kilku tygodni można obejrzeć w naszej bibliotece. Młoda artystka opowiedziała rówieśnikom o swojej twórczości, inspiracjach, warsztacie pracy oraz planach związanych z rozwijaniem swoich zainteresowań. Była to również lekcja interpretacji dzieła. Dzieci opisywały poszczególne elementy obrazu, zastosowane barwy i wrażenia, jakie wywołują. Dowiedziały się, że nie istnieje jedyna słuszna interpretacja dzieła sztuki – każdy z nas może interpretować je na swój sposób i każdy z tych sposobów jest prawidłowy! Podczas spotkania także uczestnicy wcielili się w rolę artystów i stworzyli wspaniałe kompozycje z jesiennych liści.

Drugim gościem specjalnym była Hanna Greń. Spotkanie z autorką popularnych kryminałów odbyło się w piątkowe popołudnie 21 października. Pisarka urodziła się w 1959 r., mieszka w Bielsku-Białej, z wykształcenia jest ekonomistką. Do 2014 r. prowadziła biuro rachunkowe, a niedługo później wydała swoją pierwszą powieść Cień sprzedawcy snów.

Autorka z humorem opowiedziała o swojej pracy, etapach pisania i wydawania książki, inspiracjach i zainteresowaniach. Podzieliła się również przywiązaniem do stworzonych przez siebie bohaterów i koniecznością dopisywania ciągu dalszego, co skutkuje powstawaniem kolejnych części serii. Spotkanie było również okazją do zadania własnych pytań i zdobycia autografu ulubionej pisarki.

Na prośbę czytelników prezentujemy wszystkie dotychczasowe powieści Hanny Greń – większość dostępna w naszej bibliotece.

Cykl W Trójkącie Beskidzkim:

 • Uśpione królowe (2019) zmienione wydanie Cienia sprzedawcy snów (2014)
 • Cynamonowe dziewczyny (2015)
 • Otulone ciemnością (2016)
 • Wilcze kobiety (2018)
 • Popielate laleczki (2018)

Cykl Polowanie na Pliszkę:

 • Jak kamień w wodę (2017)
 • Światełko w tunelu (2017)

Cykl Śmiertelne wyliczanki

 • Mam chusteczkę haftowaną (2018)
 • Chodzi lisek koło drogi (2019)
 • Sam w dolinie (2022)

Cykl Dioniza Remańska:

 • Wioska kłamców (2020)
 • Więzy krwi (2020)
 • Piąte przykazanie (2020)
 • Miasto głupców (2021)
 • Śmiertelna dawka (2021)

Cykl Seria bielska:

 • Północna zmiana (2021)
 • Imię śmierci (2022)

Pozostałe:

 • Wszystkie barwy roku. Wyjątkowe opowieści na 12 miesięcy (2018). Opracowanie zbiorowe
 • Awers (2020). Opracowanie zbiorowe
 • Upiorne święta (2020). Opracowanie zbiorowe
 • Gasnące światło (2022)
 • Klopsiki, krokiety i inne zagadki (2022). Opracowanie zbiorowe