Tydzień Bibliotek 2015

Powiększ obraz

“Wybieram Bibliotekę” hasło Tygodnia Bibliotek 2015

Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek, organizowany co roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dniach 8 -15 maja.
Program na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

13 maja zakończony  został konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Stojadłach przebywających w świetlicy. Dzieci, stosując dowolną technikę, wykonały ilustracje przedstawiające postać Koziołka Matołka do  książki Kornela Makuszyńskiego. Ogółem wykonano 26 prac. Nagrody otrzymały: Julia Fabijańska, Kamila Ziółkowska i Martyna Żeberek. Prace zostały wystawione w bibliotece jako dekoracja do konkursu recytatorskiego.

W dniu 12 maja w bibliotece gościła pani Anna Uszyńska koordynator warsztatów Wydawnictwa Modo. Przeprowadziła z dziećmi warsztaty literackie, na podstawie scenariusza do książek H. A. Reya z serii Ciekawski George. W zajęciach wzięli udział uczniowie młodszych klas z Brzózego, Janowa, Marianki i Stojadeł. W trakcie zajęć poznali nie tylko zabawnego bohatera książek Georga ale również pracę w bibliotece.

W dniu 8 maja bibliotekę odwiedziła Izabella Klebańska, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, autorka scenariuszy i programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, popularyzatorka muzyki wśród najmłodszych. Wydała m.in.  Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Jak tańczono przed wiekami, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Operowe straaaachy.
Autorka spotkała się z uczniami klas trzecich szkół podstawowych ze Stojadeł i Zamienia. W niezwykle wesoły i przystępny sposób wprowadziła słuchaczy w świat muzyki poważnej oraz nauczyła dawnego tańca francuskiego.