Spotkanie z Marią Paszyńską

W ostatnim dniu lutego, gościem w bibliotece była Maria Paszyńska. Polska pisarka, felietonista, prawniczka i orientalista. Absolwentka prawa na Uczelni Łazarskiego, iranistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała również turkologię. Pracowała jako prawnik oraz przewodnik miejski po Warszawie. Współtworzyła dla Wirtualnej Polski serię wakacyjnych spacerów  po Warszawie oraz program telewizyjny „Poszlafirujemy po Pragie” [z gwary warszawskiej: poszlafirować – pospacerować].

Urodziła się na Dolnym Śląsku, ale mówi o sobie, że jest adopcyjnym dzieckiem Warszawy.
Jej specjalność to powieść historyczna. Rzetelnie odtwarza realia historyczne na podstawie materiałów źródłowych. Bohaterowie powieści to często postacie autentyczne, ale mało znane, warte przypomnienia. Autorka wnika w psychikę bohaterów, pokazuje ich emocje. Porusza tematy społeczne jak tolerancja, wielokulturowość, czy dialog międzyreligijny. Umiejętnie łączy fakty historyczne z fikcją literacką.
Dotychczas ukazały się jej cykle: Warszawski niebotyk, Cień sułtana, Owoc granatu, Wiatr ze wschodu, Cuda codzienności. Inne powieści to: Willa pod Zwariowaną Gwiazdą, Instytut piękności, Dwa światła, Listy do Gestapo, Wszystko dla Emilii.
Wszystkie wymienione pozycje znajdują się w naszej bibliotece.
Spotkanie bardzo udane, jak zwykle nasi czytelnicy nie zawiedli.
Zapraszamy do lektury.