Narodowe Czytanie 2017

Powiększ obraz

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Akcję rozpoczął prezydent Polski – Bronisław Komorowski, poprzez  czytanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza w dniu 8 września 2012. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Qvo vadis Henryka Sienkiewicza. Z każdym rokiem akcja cieszy się coraz większym powodzeniem w kraju ale również poza jego granicami.W tegorocznej, czyli już szóstej edycji Polacy wybrali do czytania Wesele, dzieło Stanisława Wyspiańskiego.
W dniu 2 września 2017 roku, pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Mińsk Mazowiecki z siedzibą w Stojadłach oraz Szkoły Podstawowej w Stojadłach podjęli po raz pierwszy próbę włączenia się do Narodowego Czytania. Po rejestracji udziału w akcji, Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy przesłała okolicznościową pieczęć, która służy do składania pamiątkowego stempla na książkach przyniesionych przez uczestników. Przed wejściem do budynku szkolnego zawisł ogromny plakat, na schodach powstała sceneria wiejskiego wesela, pojawiły się nawet chochoły. Do czytania z podziałem na role zasiedli pracownicy biblioteki i szkoły, miłośnicy książki i przyjaciele. Ludowe dźwięki tworzyły tło podczas czytania pierwszego aktu Wesela. Przyjazna atmosfera, zaangażowanie czytających i trafny dobór obsady sprawiły, że pozostał mały niedosyt w całym przedsięwzięciu. Wszyscy uczestnicy przekonali się jak Wielka Literatura  może  integrować a nawet bawić. I tylko trochę żal, że pogoda nie dopisała a słuchających było niewielu. Mamy nadzieję, że za rok akcja będzie się cieszyć większym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej. Przywołując słowa noblistki Wisławy Szymborskiej, pamiętajmy że Czy­tanie książek to naj­piękniej­sza za­bawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.