Mickiewicz, to lubię!

XI edycja „Narodowego Czytania” za nami. Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Mińsk Mazowiecki wspólnie z Urzędem Gminy Mińsk Mazowiecki i Szkołą Podstawową w Stojadłach odbyło się w sobotnie przedpołudnie 3 września 2022 r.

Akcja organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł: Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej.

Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który 200 lat temu zapoczątkował w Polsce romantyzm. Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji, które odczytał wójt Antoni Piechoski. Utwory zaprezentowali radni gminni, pracownicy urzędu gminy, nauczyciele, bibliotekarze i czytelnicy. Wystąpili: Jolanta Damasiewicz, Przemysław Wojda, Halina Łukasiak, Elżbieta Roguska, Andrzej Jaworski, Maciej Samulik, Dorota Czaplicka, Barbara Dziedzic-Szopa, Elżbieta Chabiera, Wiesława Leszczyńska-Buczek, Marcin Kruk, Aleksandra Rozbicka, Amelia Roguska i w roli prowadzącej Daria Lisiecka.

Dziękujemy Państwu za udział i stworzenie wspaniałej atmosfery. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną odsłonę „Narodowego Czytania”, którego lekturą będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Czytajacy
Czytający
Wstęp
Czytający

Fot. Edyta Rek