EcoRoboty podsumowanie

Zakończyliśmy ciekawy i niezwykły projekt EcoRoboty, który realizowaliśmy przy współpracy z Publicznym Przedszkolnej “Akwarelka” w Nowych Osinach. Patronat nad projektem objął wójt Gminy Mińsk Mazowiecki p. Antoni Janusz Piechoski oraz Nadleśnictwo Mińsk. Projekt miał na celu propagowanie proekologicznych

zachowań wśród mieszkańców Gminy Mińsk Mazowiecki oraz poszerzenie wiedzy na temat miejsc o walorach przyrodniczych, związanych z ekologią w  szczególności na terenie gminy Mińsk Mazowiecki. Ważnym aspektem projektu było promowanie twórczości dziecięcej w środowisku lokalnym i włączenie się w obchody roku Lema. Projekt składał się z dwóch etapów.

Pierwszy etap realizowało Przedszkole “Akwarelka”, które ogłosiło konkurs plastyczny „Ekologiczne Roboty” dla przedszkoli z terenu gminy Mińsk Mazowiecki. W konkursie wzięły udział wszystkie przedszkola z terenu gminy Mińsk Mazowiecki. Wszyscy uczestniczy otrzymali płytę z prezentacją multimedialną (informacje o konkursie, opowiadanie ”Robot Robert”, ekologiczne zadania do rozwiązania) oraz pakiet materiałów, z których mieli wykonać ekologicznego robota (pudełko tekturowe, papierowe kubeczki, szyszki, kora itp.).  Roboty wykonane przez przedszkolaków wzbudziły zachwyt i podziw.  Wykonane z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Mimo iż każde z przedszkoli otrzymało taki sam zestaw materiałów do wykonania robota, każdy z nich był inny. Przedszkolaki oraz wychowawcy grup wykazali się pomysłowością i kreatywnością w tworzeniu postaci. A oto nasza lista EcoRobotów z gminy Mińsk Mazowiecki i ich super mocy:

– Miłoszka, która dba o to, aby dzieci były dla siebie miłe i życzliwe. Wykonana przez grupę „0a” ze Szkoły Podstawowej w Brzózem pod opieką p. Moniki Rudnickiej.

– Smogołapka, która mierzy 165 cm ! Jej super moc to zasysanie smogu i wypuszczanie przefiltrowanego powietrza. Wykonana została przez grupę „Pszczółki” ze Szkoły Podstawowej w Hucie Mińskiej pod opieką p. Agnieszki Jedynak.

– Stil – odpowiada za segregacje śmieci. Wykonały go dzieci z grupy „0b” ze Szkoły Podstawowej w Janowie pod opieką p. Aleksandry Chądzyńskiej.

– Profesor „Naturka”, który uczy szacunku wobec przyrody, został wykonany przez grupę 6-latków ze Szkoły Podstawowej w Mariance pod opieką p. Doroty Fos.

– Czyścioch 2021, który wciąga kurz i zjada śmieci. Wykonany przez grupę „Muminki” z Przedszkola „Akwarelka” w Nowych Osinach pod opieką p. Marty Filipczyk.

– Tulinka, która jest pełna miłości i pozytywnych uczuć. Dzięki niej w pochmurny dzień wychodzi słońce. Wystarczy się do niej zbliżyć, a wytworzy dobrą energię. Zmienia smutek w radość, złość w miłość, żal w dobroć. Tulinka eliminuje konflikty i wprowadza przyjazną atmosferę. Robot wykonały przedszkolaki z grupy „Pszczółki” ze Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce pod opieką p. Katarzyny Parol.

– Artysta – nadaje rzeczom drugie życie. Został wykonany przez grupę „O” ze Szkoły Podstawowej w Stojadłach pod opieką p. Moniki Królik.

– Robotka – jest robotem, który poszukuje wiosny. Jej super moc to przetwarzanie śmieci, które wrzuca do swojego marcowego garnka – „głowy”. Znalezione śmieci w lesie zamienia w wiosenne kwiaty: przebiśniegi i krokusy. Wykonały ją dzieci z grupy „Zerówiaki” ze Szkoły Podstawowej w Zamieniu, pod opieką p. Moniki Bereda i p. Marii Bieniak.

Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom grup za ich zaangażowanie przekazaliśmy pakiet materiałów edukacyjnych, sadzonki drzew i breloki z nasionkami sosny. Nagrody ufundowały Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Mińsk i Gmina Mińsk Mazowiecki. Otrzymaliśmy ponad 500 nagród, w tym 8 sadzonek grabu. Wszystkie roboty wzięły udział w drugiej części projektu, za którą odpowiedzialna była Biblioteka Publiczna Gminy Mińsk Mazowiecki z siedzibą w Stojadłach. Roboty wyruszyły po Gminie Mińsk Mazowiecki i mieście Mińsk Mazowiecki szukać wiosny. W trakcie ich podróży wykonałam zdjęcia, na których widoczny były EcoRobot w charakterystycznym miejscu związanym z ekologią, ciekawym krajoznawczo. Następnie zaprosiłam mieszkańców Gminy Mińsk Mazowiecki do udziału w konkursie. Zadanie polegało na dopasowaniu nazwy miejscowości do zdjęcia z EcoRobotem. W konkursie wzięło udział 27 osób. Najlepszymi okazali się

I miejsce Aleksandra Rozbicka, Kamila Andrasik, Daniel Andrasik

wyróżnienie Ilona Garwolska, Katarzyan Dębskja.

Laureaci otrzymali pakiet materiałów publikacji ufundowanych przez Lasy państwowe, Nadleśnictwo Mińsk i Gminę Mińsk Mazowiecki. To był ciekawy i pouczający projekt, który zjednoczył wiele osób. Mimo przeciwności- zamknięcia szkół, wiatru zdmuchującego EcoRoboty w trakcie wycieczki, to był wyjątkowy projekt.

Urszula Mastalerz

Anna Woźnica

na zdjęciu kolaż zdjęć. z zajęć, nagród
kolaż zdjęć dzieci z materiałami, sadzenie drzew, chłopiec trzyma w ręku brelok
kolaż zdjęć, na zdjęciach książka 'Dobre z lasu", dyplomy i nagrody książkowe za udział w konkursie EcoRobot szuka wiosny
kolaż zdjęć na zdjęciach nagrody i informacja nagrody w konkursie EcoRobot i EcoRobot szuka wiosny ufundowali lasy państwowe, nadleśnictwo Mińsk i Gmina Mińsk Mazowiecki
kolaż zdjęć, zdjęcia ecorobotów na tle drzew, pola, budynków
kolaż zdjęć, zdjęcia ecorobotów na tle drzew, pola, budynków