Bezpieczni w sieci

W dzisiejszych czasach internet jest narzędziem wszechobecnym, niosącym ze sobą wiele korzyści, ale i zagrożeń. Dlatego, podobnie jak w innych sferach naszego życia, także w sferze online trzeba stosować pewne zasady, by być bezpiecznym. Rozmawialiśmy na ten temat z uczniami kl. 3 podczas spotkania zorganizowanego w bibliotece w środę 5 października.

W trakcie zajęć uczestnicy poznali zasady korzystania z bibliotecznej czytelni internetowej oraz pięć podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci:

chroń swoją prywatność

mów, jeśli coś jest nie tak

nie ufaj osobom poznanym w sieci

szanuj innych w sieci

korzystaj z umiarem z internetu

Dzieci oglądają prezentację w bibliotece.

Oprócz bibliotekarzy, przewodnikami po świecie online były Sieciaki, czyli bohaterowie kreskówek, których przygody poruszają problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu, m.in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością. Prezentują także warte naśladowania zachowania, dobre praktyki i sposoby radzenia sobie z internetowymi zagrożeniami.

Podsumowaniem spotkania było stworzenie przez uczestników ilustrowanego poradnika dotyczącego sieciowania SIECIOMAZAJKI – do obejrzenia w holu szkoły przy wejściu do biblioteki. Zapraszamy.

WYSTAWA PRAC

Polecamy słuchowisko dla dzieci w wieku 9-12 lat na podstawie książki „Sieciaki. Misja bezpieczny internet” Łukasza Wojtasika. Posłuchaj

Źr. https://sieciaki.pl/sluchowisko