Dzień psa

Pies od zawsze jest najlepszym przyjacielem człowieka – początki udomowienia tego zwierzęcia sięgają kilkunastu tysięcy lat wstecz. W Polsce najstarszą pozostałością psa domowego jest czaszka odkryta w okolicach Sandomierza, według historyków pochodzi ona sprzed czterech tysięcy lat p.n.e. Od niedawna

czworonogi mają natomiast swoje oficjalne, polskie święto – Dzień Psa, który przypada 1 lipca. 

Historia Dnia Psa

Dzień Psa to stosunkowo nowa inicjatywa, ustanowiona w 2007 roku. Chociaż w wielu miejscach możemy spotkać się z inną wersją jego nazwy – Światowy Dzień Psa – w rzeczywistości święto nie ma charakteru międzynarodowego. Powstało z inicjatywy polskiego czasopisma „Przyjaciel Pies”. Dlaczego 1 lipca? Nieprzypadkowo – to latem właśnie najwięcej psów trafia do schronisk, ponieważ ich niezbyt odpowiedzialni opiekunowie nie mają pomysłu, co z nimi zrobić podczas wakacyjnych wojaży. Dzień Psa jest dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, jak traktuje się psy w naszym społeczeństwie, zwłaszcza podczas sezonu urlopowego. Jest też częstym punktem wyjścia dla akcji adopcyjnych i pomocowych prowadzonych przez organizacje prozwierzęce.

 Obchody Dnia Psa

W Dniu Psa wiele organizacji charytatywnych czy schronisk organizuje różne akcje pomocowe czy zbiórki na czworonogi. Odbywają się też imprezy z atrakcjami – można na nich zobaczyć pokazy akrobacji psów, porozmawiać z weterynarzami czy wykwalifikowanymi treserami psów, dowiedzieć się o właściwej higienie naszych ulubieńców, diecie itp. Nie brakuje stoisk z najróżniejszymi akcesoriami dla psiaków, jak zabawki, kosmetyki, smycze, obroże czy przekąski. W końcu w Dniu Psa należy się im prezent.

1 lipca warto więc spędzić więcej czasu ze swoim pupilem. Pójść na dłuższy spacer, kupić mu jakieś przysmaki czy nową zabawkę. Dla osób, które nie mają zwierzęcia, może to dobra okazja, by zmienić ten stan rzeczy? Odwiedzić schronisko i adaptować psa lub po prostu kupić go od hodowcy. Czworonogi to nie tylko wierni przyjaciele, ale też świetnie wpływają na małe dzieci, starsze zaś mogą nauczyć sumienności i odpowiedzialności.

Źródło: https://www.kalbi.pl/dzien-psa

Zapraszamy do sprawdzenia wiedzy o psach